A Cibakházi Holt-Tisza 1856-ban a Tisza folyón végrehajtott 78-as számú átmetszés eredményeként jött létre. A holtág felső vége a Tisza 294,7 fKm-nél, az alsó vége a 293,5 fKm-nél van a Tisza bal partján. Méreteit tekintve az egyik legnagyobb holtág. A Holt-Tisza a Tisza folyó bal parti árvédelmi töltés (É), Cibakháza (K), a 4633 számú közút (DK) és Nagyrév (NY) között helyezkedik el. Hossza 16,886 km., a meder átlagos szélessége 139,1. m, átlagos mélysége 2,65 m, területe 140,4 ha., víztérfogata 2,014 millió m3. Vegyes tulajdon, többségi tulajdonosa a Cibakházi Nagyközségi Önkormányzat (91 ha - 65 %), a fennmaradó rész (49 ha 35%) egyéb tulajdon címen van nyilvántartva, helyileg Nagyrév község közigazgatási területén található, jelenleg állami felügyelet alatt van.
A vízterület kezelője a Cibakházi Nagyközségi Önkormányzat. A tulajdonos Cibakházi Önkormányzat és a nagyrévi holtágrész felügyeletét ellátó FVM megyei hivatalának halászati felügyelősége társult halászati jogközösséget hozott létre a halászati jog hasznosítására. A Társult Halászati Jogközösség 2006-június 1-től 2020-ig a Vegyesüzemi Horgász Egyesületet jelölte ki a holtág új halászati haszonbérlőjévé. A vízterületen az utóbbi évek fogási eredményei alapján a következő halfajok fordulnak elő: ponty, amur, csuka, süllő, harcsa, angolna, kárász-és keszegfélék, törpeharcsa, fehér- és pettyes busa.
A holtág megközelíthető Szolnok felöl a 442. számú főúton Martfűig, onnan Martfűn és Tiszaföldváron át érhető el Cibakháza a 4633-as úton. A Cibakházi Holt-Tisza távolsága Szolnoktól mintegy 35 km. Kecskemét felől a 44-es főúton a tiszaugi hídon át Cserkeszőlő előtt kell az útelágazásnál balra kanyarodni és a 4633-as úton elérhető a holtág. A távolság Kecskeméttől hozzávetőleg 50 km. A holtág közvetlen vonzáskörzetében a vízkezelő egyesületen kívül még 4 horgász egyesület tevékenykedik, valamennyi forgalmazza a holtágra érvényes engedélyeket.
Évente a holtágra mintegy 2000 fő vált éves és napi területi engedélyt. A holtág több pontján találhatók szemétgyűjtők, melyek rendszeres ürítése és szolgáltatónak történő átadása biztosított. Kérjük, használják ezeket a szemétgyűjtőket. A holtág több egymástól jól elhatárolható szakaszból áll. Ezeket a szakaszokat a halfogási lehetőségek menüpont alatt részletesen ismertetjük, illetve a térkép menüpont alatt megtekinthetők.
A holtág jellemzően vadvíz. A nagyrévi oldalon nagy-, a cibakházi oldalon kisebb számban találhatók nyaralók, a vízpart beépítettsége más vizekkel ellentétben, még elég sok szabad helyet hagy a horgászoknak. A madárvilág páratlan. A szárcsa és a tőkés réce nagy számban fészkel a nádasokban, találkozhatunk több vöcsökfajjal, vörös-és szürke gémmel. Valamint egyes helyeken fészkel nagykócsag is. Sajnos az elmúlt évben néhány kormorán is belátogatott a vízre.
A holtágon a "Szakadás" elnevezésű szakasz kivételével engedélyezett a sátorozás. A csónakhasználat díjtalan. Partról egész évben, csónakból március 15 és november 15 között korlátozás nélkül engedélyezett a versenyhorgászat. November 15 és március 15 közötti időszakban csak napkelte és napnyugta között lehet csónakkal vízen tartózkodni. A napijegyek nem csak a naptári napra, hanem a megváltástól számított 24 órás időtartamra érvényesek.

Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el